KAÇKAR DAĞLARINDA TREKKİNG

KAÇKAR DAĞI
(Karadeniz Bölgesi) Yükseklik: 3937 m.

Konumu: Doğu Karadenizde, Rize-Hopa kıyılarında paralel olarak uzanır.

Yaz Tırmanışları İçin En Uygun Zaman: Ağustos ve Eylül ayları,

Kış Tırmanışları İçin En Uygun Zaman: Şubat ve Mart ayları,

Özellikleri:
Genel olarak, granit, siyanit, granodiorit ve andezit taşlardan oluşan bir yapıya sahiptir.Şiddetli akarsu ve buzul aşındırması sonucunda sert ve arızalı bir görünüm kazanmıştır.Deniz kıyısında yükselmeye başlayan bu dağların kuzey yamaçları gür orman örtüleri ile kaplıdır.Kaçkar dağları batıdan doğuya doğru 3 bölüm halinde uzanır.Batıda Verçenik, Ortada Kavran ve Doğuda Altıparmak dağları yeralır.

Ulaşım:
Kaçkarlara en kolay ulaşım kuzey yönünden.Bu yön için Trabzon-Rize-Ardeşen üzerinden Çamlıhemşin’e gidilir. Bu yol 75 km.dir.

Malzemeler :
-ip
-Kask
-Buz Kayması
-Krampon
-Uygun ve Yeterli Kamp Malzemesi
-Nem ve Yağış için Gerekli Giyim,

Tırmanma hazırlıkları Ardeşen ve Çamlıhemşin’de yapılarak, Kaçkar Dağı Tırmanışı için “Ayder Ilıcası”na Verçenik Dağı tırmanışı için “Çat Köyü”ne gidilir.

Verçenik Doruğu'na Tırmanış
Tırmanış için “Çat Köyü”ne gidilir. Manzara son derece güzeldir. 4 saatte “Ortaköy”e çıkılır, yürüyüşe devam edilerek İşmer yaylasında kamp kurulur.3711 m. yükseklik-teki Verneçik Doruğu kamp yerinin hemen yakınında yükselir.Doruğa çeşitli yollardan çıkışlar yapılabilir. Verçenik yolu üzerinde tarihi Zirkale harabeleri ve Kolona köyü vardır.

Kavran Doruklarına Tırmanış
Belirtilen doruklara tırmanış muhtelif rotalardan yapılır ve gerekirse transit geçilebilir.

Kuzey Rotasından Tırmanış
Tırmanış için hazırlıklar son olarak Ayder'de yapılır . Otomobil ile istenirse Aşağı Kavran ve Yukarı Kavran'a kadar gidilir. Aşağı Kavranla Yukarı Kavran arası yürüme ile gidilirse 1,5 saat zaman alıp Yukarı Kavrandan 2 saatlik bir yürüyüşle 2900 mt. yükseklikteki Boğaçayırı (Öküzçayırı)denilyen yere ulaşılır ve kamp kurulur. Kampyerinden Kavran dağları doruklarına çeşitli tırmanışlar yapılabilir. En yüksek doruk olan Kaçkar(Kavran), (3932 mt.)kamp yerinin güneyinde yükselir. Kuzeyden 7-9 saatlik tırmanışla doruğa varılır.

Güney Rotasından Tırmanış
Yusufeli,Barhal,Yaylalar(Hevek),Olgunlar, Meretet rotası takip edilerek tırmanılır. Erzurum'dan Yusufeli Olgunlar'a ulaşım yörenin araçları ile yapılmaktadır. Ayrıca istenildiğinde Yusufeli'nden her an araç kiralamak mümkündür. Son hazırlıklar Yusufeli'nde yapılır.Beslenme konusunda , kalan eksikler Yaylalar (hevek) köyünden temin edilebilir. Bu bölgede barınmak için pansiyonlarda mevcuttur. Olgunlar mahallesine kadar araba gitmektedir. Bu bölgede çadır kurmak için kamp yerleride bulunur. Ayrıca malzeme taşımak için hayvan kiralama imkanı da mevcuttur. Yaylalar köyünden ana kamp yeri olan Dilberdüzü mevkiine 5 saatlik yürüyüşle çok rahat gidilir.
Ana kampın çevresinde günü birlik gezi ve tırmanışlar yapılacak doruklar mevcut olup kamp yerinden Kaçkar Dağı doruğuna değişik rotalardan tırmanılmaktadır. 9-10 saatlik bir tırmanışla doruğa tırmanılıp kamp yerine varılır. Ağustos ve Eylül aylarında krampon,kazmaya ihtiyaç yoktur. Kaçkar doruğu kamp yeri olan Dilberüzü 'nün(Büyük dağ düzü)kuzeyinde kalır. Doruk kamp yerinden görülmez. Doruğu görebilmek için kamp yerinin güneyinde ve güney batısındaki tepelere 30 dakika tırmanmak gerekir. Kamp yerinin yüksekliği 3000 metredir. Her iki rotadanda trans mümkündür. Güney rotasından Altıparmak dağlarına gitme imkanı vardır.

Altıparmak Dağlarına Tırmanış
Tırmanışa kuzeyden başlandığında Ayder ve Dutha yaylası geçilir.Agveçur, Kaçkar ve Zigam yaylarından kamplar kurularak Karataş (3492 m.) ve Altıparmak (3480 m) doruklarına çıkılır. Tırmanışa güneyden başlayanlar otomobil ile Erzurum’dan Altıparmak Barhal köyüne gelirler.Buradan 5 saatte yaya olarak Karagöl kamp yerine ulaşırlar.Kamp yerinden her dağcı, kendi tekniğine göre istediği doruğa ulaşır.

BİTKİ ÖRTÜSÜ:Bitki örtüsü olarak Artvin topraklarının % 37'si ormanla kaplıdır. îlde ki ormanların büyük bölümünü iğne yapraklı ağaçlar meydana getirir. Önce yapraklı ağaç çeşitleri, daha sonra iğne yapraklılar 1000 metreden sonra ise karışık orman bitkisi başlar. 1600 metreden sonra tekrar iğne yapraklılar görülmektedir. Etek kesimlerinde Doğu Ladin'i yaygındır. Kayın ağaçlan da bulunmaktadır. Az yükseklerde ise sarıçam bulunur. Çoruh Vadisi yamaçlarında ve Kaçkar Dağları'nda köknar ve sarıçam bulunur. Alçak kesimlerinde meşe, kestane gibi yapraklılar karışır. Bölgede tarıma elverişli topraklar azdır. Bu sebeple kıyı bölgelerinde ormanlar tahrip edilmiştir. Bu bakımdan bir özellik taşıyan Borçka eski orman örtüsü yerine şimşir, karaçalı ve yaban asma çeşitleri almıştır.

İKLİM:Genellikle tipik Doğu Karadeniz iklimi hakim olan Artvin'de iklim yeryüzü şekillerinin özellikleri sebebiyle il ve ilçeler değişiklik gösterir. Kıyı kesimlerinde ılık ve yağışlı bir iklim hüküm sürerken ilin iç bölgelerinde yüksek kesimlerde kışlar sürekli ve bol karlı, yazları serin geçer. Deniz üzerinden gelen hava akımlarına açık kıyı kesimi ile Çoruh vadisi'nde deniz iklimi, daha iç kısımlar ise kara iklimi taşır. Ancak ekseriyetle bir kıyı ili olan Artvin daha çok deniz etkisi altındadır. Artvin il merkezinin karasal iklim özelliği % 25'tir

 

 Karadeniz’in güneydoğusunda yer alan Küçük Kaçkarlar, Pontus Alpleri veya bilinen adıyla Kaçkar Dağları, şaşırtıcı zinginlikteki doğası, yörede yaşayan hayvan türlerinin çeşitliliği yanında, farklı bir yaşam süren yöre halkını tanımak açısından da görülmeye değer bir bölgedir.

Kaçkarların güney eteklerinden kuzey eteklerine uzanan geziniz boyunca, önce yöre halkının yaylalara çıkmak için geçtiği yolları izleyecek, sonra da doğanın tüm güzelliğinin sergilendiği yaylalara, oradan da gittikçe yükselerek bu sıra dağların en yüksek zirvesi olan Kaçkar Dağı’na ulaşacaksınız. Yeşilin her tonu, yerel hayatın ilginçliği bu yolculuğu unutulmaz yapacaktır.

Program

1. Gün: Erzurum-Yaylalar

Erzurum’daki buluşma yerinde bir araya geliniyor. Yapılacak şehir turu ile Erzurum’u tanıma fırsatı bulacaksınız. Ziyaret edeceğiniz yerler arasında Çifteminareli Medrese, Ulucami ve Yakudiye Medreresi bulunmaktadır. Ardından Çoruh Nehri kıyısında bulunan Yusufeli’nden geçerek Yaylalar’a varılıyor. Kampta akşam yemeği ve geceleme.

2. Gün: Yaylalar-Dilberdüzü

Kahvaltıdan sonra Kaçkar Dağları’nın eteklerinde yer alan Dilberdüzü’ne yaklaşık 4 saatlik bir yürüyüş gerçekleştirmek üzere hareket ediliyor. Öğleden sonra dağların arasında şahane buzul göllerinin bulunduğu yörede yüzme imkanı bulabilirsiniz. Dilberdüzü’nde akşam yemeği ve kamp gecelemesi.

3. Gün: Kaçkar Dağı

Zirve günü. Sabah saat beşte hareket başlıyor. 5-6 saat süren, hiç de zor olmayan bir yürüyüşten sonra Kaçkar’ın karla kaplı zirvesine ulaşılıyor. Temmuz ortasına kadar yapılan trekkinglerde buz kramponu ve buz kazması kullanmak gerekir. Bu durumda söz konusu aletlerin kullanımıyla ilgili bilgiler zirve çıkışından önce veriliyor. Zirveden Ağrı Dağı’nın ve bölgenin büyüleyici görüntüsünü izledikten ve Dağcılık Federasyonu’nun zirve defterini imzaladıktan sonra 2 saatlik bir yürüyüşle Dilberdüzü Kampına geri dönülüyor.

4. Dilberdüzü-Dobe

Sabah erkenden hareket ederek Dobe’ye ulaşılıyor. Belki de gezinin en güzel etaplarından biri olan bu yürüyüş sırasında karşılaşacağınız muhteşem manzaralara, biraz şansla bölgede rastlanan dağ keçileri eklenebilir. Ayrıca yöre insanlarının yaşadığı yayla evlerini görme imkanını bu yürüyüşünüzde bulabileceksiniz. Amatör fotoğrafçılar ve doğa meraklıları için bulunmaz fırsatlar yaşayacağınız bu gün Dobe Kampında yenen akşam yemeği ve ateş başı sohbetleriyle son buluyor.

5. Gün: Dobe-Çaymakçur Gölü

Kahvaltının ardından Çaymakçur’a trekking. Yaklaşık 6 saatlik trekking sonunda, Çaymakçur Gölü kıyısında geceleyeceğiniz kamp yerine ulaşıyorsunuz.

6. Gün: Çaymakçur-Yukarı Kavron-Ayder

Yukarı Kavron’a trekking. Burası sadece yaz aylarında köy halkı tarafından kullanılmaktadır. Ardından Aşağı Kavron’a yürüyüş (1.850 m) ve Ayder Köyü’ne varış. Sıcak su kaplıcaları ve doğasının zenginliği ile tanınan bu yöredeki küçük pansiyonda geceleniyor.

7. Gün. Ayder-Trabzon

Otobüs ile Çamlıhemşin’e devam ediliyor. Yolda, Pazar Köyü’nde durup çevre görülüyor. Otobüsle Maçka’ya devam edip öğleden sonra Sümele Manastırı ziyaret ediliyor. Gece Trabzon’da geçiriliyor.

 Bölge Coğrafyası

Artvin Türkiye'nin Kuzeydoğusunda coğrafi bölge olarak Doğu Karadeniz bölgesinde yer alır. Gürcistan'a sınır olan Artvin ilinin kuzey doğusunda Ardahan, Güney ve Güneydoğudan Erzurum ve batıdan da Rize ili komşu illerdir.

Dağlık bir arazi yapısına sahip olmasından dolayı harita üzerindeki izdüşüm alanından çok daha geniş bir yüzölçümü vardır. Dağlar, derin vadiler ve deniz... Karadeniz yüksek dağlarla yüz yüzedir. Ilık ve nemli hava dar kıyı şeridinde yağmuru bol bir iklime, yüksek dağların arkasında kalan bölgelerde ise vadi dipleri ile yüksekliğe göre oluşan iklim farklılıkları görülür. Karın çok az yağdığı yerlerle kışın 9 ay sürdüğü yerler bir birinden çok uzak değillerdir. Bu farklı sıcaklık ve iklim özellikleri çok zengin bitki örtüsü anlamına da gelmektedir. Yeraltı kaynak suları, nehir ve dereleri de bol olan ilimiz de, dağların derin vadilerinde nehir ve dereler bulunur. Yüksek dağlardan gelen dereler genelde Çoruh nehrine ulaşır. Mihrap, Karçal, Kükürttepe, Arsiyan, Çadır, Kürdevan ve Kartal dağları 3000 m yi aşan yükseltilere sahiptir. Çoruh nehri Yusufeli'nden Artvin topraklarına girer. Oltu Suyu ve Barhal Deresi ile birleşen Çoruh, Ardanuç ve Şavşat'tan çok sayıda kaynak suyu ve derenin birleştiği Berta, ayrıca Murgul, İçkale ve Deviskel dereleri ve çok sayıda kaynakla birleşerek Muratlı da Gürcistan sınırını geçip, Batum topraklarına girer ve Batum da Karadeniz e ulaşır.

Tüm bu akarsuların geçtiği vadiler botanik bahçeleri gibi bir floraya sahiptir. Nemli iklimin iç kısımlarda karasallaşması, yükselti arttıkça sıcaklığın düşmesi Artvin'deki bitki örtüsünün değişik ve gür olması sonucunu vermiştir. Alçaklardaki Ladin, yükseklik arttıkça yerini köknar ve sarıçama bırakır. Yaylalarda geniş dağ çayırları bulunur. Kısa mesafelerde farklı iklim ve bitki örtüleri çok çeşitlidir.

Orman örtüsü ve orman için yerleşimlerin yarattığı bir orman kültürü bölge insanın yakın tarihe kadarki yaşamını tamamen belirlemiştir. Bu özellik halen daha çok önemlidir. Bu coğrafi özelliklerle birlikte dar ekim alanları, köy-kışla-yayla üçlüsü önemli bir kesiminin yaşamında önemli bir yere sahiptir. Ahşaba dayalı ve el işçiliği ile yapılmış evler, bu coğrafi özellikler süzgecinden geçmiş köklü kültürün yansımalarıdır. Yerleşimler yine bu özelliklerden dolayı dağınıktır. Ekim alanlarının darlığı yarı göçebelikle büyük yayla çayırlarına önem kazandıran hayvancılığı ön plana çıkarmıştır. Bu özellikler ticaretin geliştiği 20 yy da bile önemli şehir yerleşimlerinin oluşmasında engel olarak kalmıştır. Bu durum kırsal nüfusun şehir türü nüfustan daima fazla olmasına ki sonuçta kırsal alanda mutlak bir nüfus fazlasına tabi ki göçe yol açmıştır.

Yine bu coğrafi özelliklerle doğrudan bağlantılı toplumsal-ekonomik sorunlar bölge insanının Türkiye ortalaması üstünde okur-yazar olmasına yol açmıştır. Tüm olumsuz koşullara rağmen; besicilik, kümes hayvancılığı, kültür balıkçılığı, arıcılık ve seracılık açısından çok uygun koşullara sahip olan ilimizde; çay, tütün, fındık, mısır başlıca tarım ürünüdür.

Bakır ve altın yeraltı kaynakları olarak en popüler ve bilinenleridir. Altın çıkarılması sorunu; Murgul'u uzun süre asit yağmurlarına terk eden gerçekleri yaşamış Artvin'li için işsizlik sorunu gibi bir yaklaşımla ele alınamayacak; doğa ve insani tahribat tehlikesi barındırmaktadır.

Sarp sınır kapısı, Hopa Limanı ve Karadeniz kıyı karayolu, Erzurum Karayolu ana çıkış noktalarıdır.

Artvin (Livane), Doğu Karadeniz Dağları üzerinde engebeli bir araziye sahip, doğal güzellikleri ile ünlü bir ilimizdir. Kuzeydoğusunda Gürcistan, kuzey batısında Karadeniz, güneyinde Erzurum ve batısında Rize ile çevrilidir. İlin iç bölgeleri Çoruh ırmağı vadisinde yer alır. Toplam 8 ilçesi bulunan Artvin’in Merkez ilçesinin denizden yüksekliği 550 m Olup, Çoruh Nehri kenarlarında bu rakım 180 metreye düşmektedir. Artvin şehri Çoruh vadisindeki 225 rakımda bulunan Çayağzı mahallesinden başlayarak, 400 m Yükseklikteki Orta mahalle, 500 m yükseklikteki merkez Çarşı mahallesi, 900 m rakımdaki Balcıoğlu ve Çamlık mahallesi, 1000 m yükseklikteki Mezra Mahallesi ve 1200 m yükseklikteki Kafkasör yaylasına kadar devam eder. Artvin aşağı mahallesiyle yukarı mahalleleri arasında 1000 metrelik yükseklik farkı ile Türkiye’nin hiçbir yerinde görülmeyen özelliğe sahiptir. İl merkezinin yüzölçümü 1052 km2’dir. İlçeleriyle birlikte genel yüzölçümü 7.436 km2’dir. Köyleri ile birlikte nüfusu 32.461, merkez ilçe nüfusu 20.605’dir.